Egyik kardinális kérdés, a garnélák táplálása, etetése. Fontos, hogy mindig csak annyit adjunk nekik, amit meg is esznek, ne maradjon el nem fogyasztott eleség az akváriumban, mert az csak rontja a vízminőséget.

Én nem etetek minden nap, csak kb. 2 naponta, illetve azokon a napokon, amikor nem etetek, akkor valamilyen ásványi anyagot, baktériumkultúrát,  stb. adok a garnéláknak, tehát gyakorlatilag minden nap kerül valami az akváriumba… Tartom, hogy az etetésnél nagyon fontos a változatosság! Ezt azért nem olyan nagyon nehéz megoldani, ha csak kicsit szétnézünk otthon, temérdek olyan táplálék kerül a kezünk ügyébe, amit oda lehet adni nyugodtan a garnéláknak is.

Állati eredetű eleséget most sem adok nekik sokat – sokan használnak magas fehérje tartalmú táplálékokat annak érdekében, hogy minél több szaporulatra tegyenek szert, én nem vagyok ennek a híve. Ha így “csúcsra vannak járatva” a garnélák, annak meglesz a hátulütője, ugyanis rövidebb ideig fognak élni.

Sokszor hallom, hogy igazából mindet, amit találnak otthon zöldséget, gyümölcsöt beledobálnak az akváriumba a garnéláknak, én azért ennél óvatosabb duhaj vagyok. A spenótot az egyik nagy kedvencem – kis forrázás után nyugodtan lehet adni a garnéláknak, ez szinte minden héten szerepel az étlapon. Spenót helyett gyermekláncfüvet és csalánt szoktam még adni nekik. Ami nagyon fontos, hogy ha ilyesmit teszünk az akváriumba, fontos, hogy olyan legyen, ami nincs permetezve, nincs teletömve vegyszerekkel, stb.

Természetes eleségként faleveleket szoktam még betenni az akváriumba – ezek folyamatosan vannak bent (tebang, tölgy, bükk, nyír, nyár, fűz), a levéllemezt szép lassan fokozatosan eltüntetik, mikor már csak az erezet marad, akkor kicserélem és kapnak frisset. Továbbá az akváriumban fellelhető algákat is megemlíteném, mivel az elég gyengécske világítás miatt az nálam az oldalfalon bőven szokott lenni továbbra is, aminek én direkt örülök!

A természetes eleségeken túl mesterséges táplálékot is adok, amelyekből jelentősen megnőtt a választék az elmúlt pár év során. Egyrészt a “hagyományos” gyártók is rájöttek arra, hogy a garnélák, rákok kezdenek egyre nagyobb szeletet hasonlítani az akvarisztikában, így gyakorlatilag az összes gyártónak van általában többféle termékük is. Rajtuk kívül továbbra is vannak olyan gyártók, akik csak garnélák számára gyártanak mindenféle terméket, kiegészítőt, ásványi anyagot, stb…

A teljes bejegyzés itt olvasható: Etetés