About szentgyo

A szerző nem adott nem adott meg minden adatot.
So far szentgyo has created 276 blog entries.
1 01, 2023

2022 év végi visszatekintés

által|2023-01-01T15:42:30+01:00január 1st, 2023|Egyéb|0 hozzászólás

Ismét eljött egy évnek a lezárása, és mondatni, hogy szokásokhoz híem egy kicsit összefoglalom, hogy mi történt ebben az évben a garnélás világban, illetve egy kicsit közelebbről is megvizsgálva a dolgokat, mi történt nálam, az én kis garnélás birodalmamban.

Összességében ha a teljes garnélás világot tekintjük, akkor idén talán picit izgalmasabb volt, ugyanis ismét voltak garnélás versenyek, nem csak online, hanem valós rendezvények is voltak, bár még mindig jóval kevesebb, mint korábban. Sajnos nekem nem sikerült elmennem személyesen 2022 ben ilyen rendezvényre, így személyes beszámolóval nem tudok szolgálni, de mindenesetre nagy előrelépés, hogy végre megint vannak ilyen események, remélem egyre több és több lesz megint.

A garnélák tekintetében továbbra is ugyanazok dominálnak, mint előző évben, tehát a boa garnélák, bár itt most újabb színváltozatok is kezdenek felbukkanni, mint például a golden boa, vagy red rose boa a már hagyományosnak tekinthető metallic boa mellett. A red fancy, black fancy garnélák is továbbra népszerűek, illetve a black és a red snowflake vagy stardust garnélák tekinthetők még nagyon népszerű újdonságnak. Ezek mellett pedig idén debütált honnan máshonnan, mint Taiwanból egy új változat, a snowfall, aminek az alapja a stardust garnéla. Elsősorban piros változat terjedt el jobban, de létezik belőle fekete is.

HWA snowfall
HWA sbowfall
HWA metallic Boa
Piros stardust, Internet
Fekete stardust

Ami pedig engem illett, szintén nagyon izgalmas volt ez az év, elősorban azért, mert májusban sikerült egy régi nagy álmomat megvalósítani, ugyanis eljutottam a garnélás világ szívébe, Délkelet Ázsiába, egéshezn pontosan Szingapúrba. Felejtheteten élményekkel lettem gazdagabb, maga az ország is teljesen lenyűgözött, és természetesen csodálatos garnélákat sikerült megnéznem, illetve néhányat hazahoznom is.

Ben és én

Pár új akváriummal bővült a garnélás szobám, most összesen 46 akváriumom van, azt gondolom, hogy ez a végleges szám, de aztán ki tudja 🙂 A meglévő garnéláim szépen gyarapodnak, sokasodnak. Mivel már több, mint 2 éve mennek az akváriumok ezen a helyen, így elkezdtem kicserélni a talajokat, ami sokkal hosszabb idő lesz, mint eredetileg terveztem, de hát 40+ akvriumban talajt cserélni nem megy egyik napról a másikra. Jelenleg is éppen 2 akvárium van újraindítás alatt. Pár nagyon szép új garnélával is bővült az állományom: piros és fekete stardust garnélákkal, black ninjaval, ismét van blue bolt garnélám és van egy csapat red metallic is.

Saját fekete stardust
Saját black ninjq

MIndenkinek nagyon boldog, mindenféle sikerekben gazdag 2023 évet kívánok, váljon valóra minden elképzelésetek, célotok!

29 05, 2022

Szingapúri kirádulásom 3. rész – Garnélás boltok

által|2022-05-29T20:18:09+01:00május 29th, 2022|Egyéb|0 hozzászólás

Az előző bejegyzésekben összefoglaltam, hogy milyen élményeim voltak Szingapúrban, milyen akvarisztikai boltokban voltam, most pedig azt szeretném megmutatni, hogy milyen garnélás boltok vannak ott. Ez nekünk nem annyira értelemszerű, de Szingapúrban, és sok más ázsiai országban vannak direkt garnélákra specializált boltok. Egy ilyet már láttam Thailföldön, és szerettem volna mindenképp megnézni, hogy itt milyenek is ezek a boltok, így az egyik délutánomat arra szántam, hogy megnéztem 4 boltot (Shrimps affair, The Shrimp Company, Aquarist Chamber, Shrimphub Singapore). Ha jól tudom összesen 6 garnélás bolt van, de volt kettő, ami eléggé kiesett, így oda nem mentem el.

Alapvetően természetesen ezek nem óriási áruházak, de ahol voltam, azokban tényleg csak garnélák, illetve minden szükséges felszerelés, kiegészítő kapható volt, ami a garnélatartáshoz kellhet. A Neocaridina garnélák mind taiwani import garnélák, ott nem foglalkoznak az ő tenyésztésükkel, mert elég helyigényes, és nagyon olcsón, nagyon jó minőségű Neocaridinákat lehet Taiwanból behozni. A Caridina garnélákat azonban nagyrészt ott tenyésztik. Érdekes, hogy sulawesi garnélákból is viszonylag nagy választék van, de azok vadon fogott garnélák voltak.

Sajnos viszonylag kevés fényképet készítettem, inkább videokat csináltam, amiket alul belinkelek. Alapvetően nem voltak túl boldogok a legtöbb boltban, hogy fényképezek, volt ahol meg se engedték, máshol pedig csak úgy, hogy ha az árak nem látszódnak. Gondolom elég erősen konkurálnak egymással, emiatt nem szerették volna ha dokumentálom, hogy éppen mi mennyibe kerül.

Alapvetően mindegyik boltről elmondható, hogy 10-15 féle Neocaridina mindenben volt, de messze több Caridina volt náluk. A nagyon alap CRS/CBS garnéláktól kezdve mindenhol volt 1000 dollár körüli garnéla is – boa vagy fancy tigerek. Amit kicit hiányoltam, hogy sehol se volt az igazán top minőségű PRL. Voltak szép PRL, de nem láttam abből sehol (később tenyésztőknél sem) az igazi nagyon magas minőségű garnélákat.

Messze a legnagyobb bolt az Aquarist chamber volt, ráadásul ott nagyon készséges volt a tulaj, aki mondta, hogy bátran videózzak, fényképezze, amennyit csak akarok, úgyhogy arról egy elég hosszú videót is találtok alul. Szingapúrban ez a legrégebbi garnélás bolt. A The Shrimp Company pedig a legújabb és egyben a legkisebb bolt is. A Shrimps Affair boltban volt a legtöbb sulawesi garnéla, pedig épp kifutottak a készletből, érkezésem utáni héten jött az új szállímány, de így is 10-12 féle sula garnéla volt. A Shrimphub pedig éppen bővítés előtt állt.

22 05, 2022

Szingapúri kirándulásom – 2. rész

által|2022-05-22T15:41:42+01:00május 22nd, 2022|Egyéb|0 hozzászólás

Az április végi kirándulásom során természetesen a városnézésen, az érdekességek felfedezésén túl természetesen az akvarisztika is kiemelt helyen szerepelt. Sajnos a fényképezőgépemet nem mindig vittem magammal, de összeállítottam két kisebb videót is, amit nyugodtan meg lehet tekinteni 🙂 Ami egyértelmű, hogy ebben az ázsiai országban az akvarisztika sokkal nagyobb szerepet tölt, mint itthon. Sokkal több az akvárium, nagyon sokan tartanak akváriumot otthon, mint nálunk. Nagyon népszerűek a diszkoszok, a flowerhornok és természetesen az arowanák is. Abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy a csapvíz (amit Malajziából kapnak) nagyon jó minőségű, lágy víz.

Tebang fák és levelek mindenhol

Az egyik nap ellátogattam az ottani “fish street”-re, ahol 8-10 akvarisztikai bolt van közvetlen egymás mellett. Igazából elég klasszikus akvarisztikai boltok, rengeteg nagyon olcsó elvenszülővel, szép bettákkal és átlagosabb halakkal. Gyakorlatilag minden boltban van választék arowana-ból, illetve garnélából is mindenhol van 6-8 Neocaridina változat, de PRL, taiwan bee és sulawesi garnéla is van mindenhol, összesen 10-12 féle garnélából azért mindenhol lehet választani.

Nekem ami nagyon meglepő volt, hogy biztos voltam benne, hogy végtelen Bucephalandra lesz mindenhol, mivel Indonézia Szingapúr szomszédságában van, de ennek ellenére én csak Tropica és Dennerle Bucephalandrákat láttam. Másik érdekesség, hogy minden boltban (akár kint az utcán) vannak összekészített “zacskós halak” és békák. 1-1 zacskóban 20-50 díszhal vagy béka van összekészítve, viszonylag olcsón. Nem teljesen értettem, hogy ennek mi értelme van, de megvilágosodtam -> ezek mind eleségállatok, mivel sokan tartanak Arowanat, Endlicherit, vagy más ragadozó halat…

Az egyik kedvenc új felfedezésem a mini Marimo (mini gömbmoha) volt, amiből hoztam is haza pár darabot. Ezek kb akkorák mint egy 5 forintos, nem pedig olyan nagyok, mint amiket itthon lehet kapni, elvileg ezek az eredeti gömbmohák, furcsállom, hogy nálunk nem lehet kapni, csak a nagy változatot, pedig nagyon jópofa.

Mini Marimo, az órához képest érdemes a méretet nézni

Az egyik nap elmentünk egy óriási halfarmra, ami a szingapúri tőzsdén is jelen van. Végtelen mennyiségű akvárium, hal, betonkád mindenféle halakkal. Csak itt nyugodtan el lehetne tölteni egy napot a nézelődéssel. Tényleg fantasztikus dolgokat lehet felfedezni. Ugyanazon a napon elmentünk a Szingapúr közepén található kevésbé lakott területre, ami egy kis mezőgazdasági terület, azonban itt nem búza vagy kukoricamezők vannak, hanem orchideafarmok, vagy díszhaltenyészetek. Volt szerencsém ellátogatni egy arowana farmra is, ahol a kis tavakban óriási méretű arowanák, és egyéb szörmyek voltak 🙂

13 05, 2022

Szingapúri kirándulásom – 1. rész

által|2022-05-13T21:20:30+01:00május 13th, 2022|Egyéb|0 hozzászólás

Sajnos ismét eltelt pár hónap az előző bejegyzésem óta, de jobb később, mint soha. Biztos van, aki már hallott róla, hogy áprilisban egy óriási élményben volt részem, ugyanis egy pár napot Szingapúrban töltöttem. Délkelet -Ázsia nekem valahogy már nagyon régóta a szívem csücske, de a távolság, illetve a koronavírus okozta korlátozások miatt nem egszerű eljutni oda. Az ázsiai országok közül Szingapúr volt az egyik első, ami idén március közepén megnyitotta a határait ismét és be lehetett utazni. Már egy ideje szerettem volna eljutni ide így gyakorlatilag ahogy megnyílt a lehetőség, rögtön foglaltam is a repülőjegyet. Természetesen a látogatásom központjában ennek az országnak/váronak a meglátogatása mellett a garnélák is álltak.

Az isztambuli átszállás után következő közel 11 órás repülőút után érkeztem meg Szingapúrba, ahol már a reptéren átéltem az első döbbenetet… A Changi reptér gyakorlatilag egy dzsungel, hatalmas pálmafákkal, orchideákkal, broméliákkal, óriási vízeséssel. Már ekkor tudtam, hogy felejthetetlen napok állnak előttem. Szűk 5 napot töltöttem ott, így igyekeztem amit csak lehet besűríteni a rendelkezésemre álló időbe. Abban a szerencsében volt részem, hogy egy ottani garnélás barátom, Bene, rengeteget segített, kb minden nap az volt a menetrend, hogy én délelőtt egyedül jártam a várost, igyekeztem felfedezni, amit csak tudtam, a délutánt pedig vele töltöttem, így nem csak a tipikus túrista látványosságokat néztem meg, hanem egy csomó pluszt is, illetve ilyenkor találkoztunk a többi tenyésztővel is.

Ez a látvány fogadott a leszállás után
Vízesés a reptéren
Bene és én

Nem is tudom hogyan foglaljam röviden, frappánsan össze ezeket a napokat, de talán a lenyűgöző a legjobb kifejezés. Egyszerűen csodálatos az a hely, egymás mellett, pontosabban egymásba integrálva létezik az ultramodern gazdaság, technológia és a lenyűgöző természet. Minden tiszta, rendezett, egyértelmű, logikus. Az emberek kedvesek, segítőkészek és ami megdöbbentő, hogy a 60 éves nénitől kedzve, a 6 éves kissrácok is beszélnek angolul. Tényleg mindenki, ami hihetetlen módon megkönnyíti az ott létet. A kötelező gardens by the bay, merlion, night safari, botanikus kert látványosságokat mindenképp szerettem volna megnézni, úgyhogy ezek oszlopos részei voltak a programomnak, egy részüket egyedül fedeztem fel, egy részüket pedig Bene mutatta végig, egy adag plusz érdekességgel megfűszerezve. Ezek mellett megnéztem pár garnélás boltot (igen, ott olyanok is vannak), akvarisztikai boltot, halfarmot és természetesen találkoztam és sokat beszélgettem más ottani garnélatenyésztőkkel.

A járda és a feljáró közt egy kis növényzet
Botanikus kert
Egy szelet dzsungel a városban
A legnagyobb létező beltéri vízesés, Gardens by the bay
“Apró” phalenopsisok
A supertree-k
Merlion
Üzleti negyed
Zöld ház

Hogy mi volt a legjobb, hogy mi tetszett a legjobban? Nem tudom, minden, az egész 🙂 Teljesen elvarázsolt a természet és a modern világ együttélése. A város tele van gyönyörű parkokkal, az utak mellett sok helyen jázmin sövény van, aminek az illata mindenhol ott van. A botakinus kert egy igazi dzsungel, hihetetlen békés, nyugodt oázis a közel 6 milliós lakosságú város közepén. Rengeteg épület, akár 40-50 emeletes fehőkarcolók oldala növényekkel van beültetve, elmosva a határt a természet és a modern világ közt. Bármerre megünk, végtelen mennyiségű kis étterem, kifőzde, étkezde van, a legkülöbözőbb ételekkel. Emiatt különösen hálás vagyok Benenek, mert szívügyének tekintette, hogy minden helyi specialitást meg kell kóstolnom, úgyhogy gyakran standról standra jártunk és csak pakolta elém az ilyen olyan ételeket, hogy ezt is muszáj megkóstolnom, azt is muszáj 🙂 A különleges ételek mellett a gyümölcsök is elképesztőek, hihetetlen ízei vannak, a mangónak, az ananásznak, a banánnak, a mangosztánnak, mindennek. Picit más, mint, amit a kerületi Lidl-ben megveszek 🙂 Ami mellett pedig nem lehet elmenni az a durian, az ő “nemzeti gyümölcsük”. Hát foglmazzunk úgy, hogy az íze felejthetelen, de az is, hogy öt szingapúri srác áll felettem és meredt szemekkel figyeli hogy hogy reagálok az első falatra 🙂

Szárított virágok, füzérek az india negyedben
Együnk gyorsan valamit
Gyümölcsök
Kóla helyett inkább kókuszdiót vagy cukornád levét ittam 🙂
A csodálatos durian
Jajj de finom 🙂

Ami számomra nem volt optimális az az idjárás. Az Egyenlítő mellett voltunk, így gyakorlatilag éjjel-nappal 30-35 fok van, 90% feletti páratartalommal, nem volt olyan nap amikor ne esett volna az eső, ami a meleg miatt még felfrissülést sem hozott, de valahogy azért el lehetett viselni, ha máshogy nem, hát úgy, hogy gyakorlatilag minden beltér légkondícionált volt. Összefoglalva tényleg elképesztő élményekkel lettem gazdagabb ez alatt a pár nap alatt, ebban a mesevilágban, minden tekintetben. Biztos vagyok benne, hogy nem ez volt az utolsó alkalom, hogy ott jártam, de egyelőre még dolgozom fel magamban is az élményeket.

26 12, 2021

2021 év végi visszatekintés

által|2021-12-26T09:10:52+01:00december 26th, 2021|Egyéb|0 hozzászólás

Ez az év is lassan a végére ér és itt az ideje, hogy megírjam a már szokásosnak mondható kis összefoglalómat. Ami a rendezvényeket, versenyeket illeti a 2020 as évhez képest nagyon nagy változás nem történt. Sajnos most sem dúskáltunk ezekben az eseményekben, talán Európában nem is volt semmilyen garnéla verseny. Ázsiában mintha lett volna, de oda most eljutni a szokásosnál is nehézkesebb. Voltak próbálkozások arra, hogy online versenyeket rendeznek, de ez azért nem ugyanaz, mint amikor személyesen is lehet találkozni.

Egy ritkaság, még neve sincs, foto: Zpo Ho
Piros snowflake
Fekete snowflake, Foto: HWA
PIros Boa, foto: Cheng shrimp
Metallic boa, Foto: HWA
Purple metallic, Foto: Internet?
Piros metallic, Foto: Internet?
Black Fancy Tiher, Foto: Cheng shrimp
Red fancy tiger, foto: Internet?
PRL, Foto: Kurozawa Shrimp

A garnélák esetében idén sem történt nagyon radikális változás, újítás. Talán ami szembetűnő, hogy egyre több az orange eye garnéla változat, sok érdekes minta és szín kijön, bár az esetek nagy részében nem stabil a minta, illetve az örök kérdés ott van az orange eye garnélák esetében, hogy ők most látnak-e valójában vagy sem. Rajtuk kívül továbbra is a főbb irányok a black és red fancy tiger, a boa, illetve a fekete és piros snowflake garnélák, illetve a metallic vonal kezd egyre jobban terjedni, megjegyzem nem hiába, csodálatos garnélák ők is 🙂 Neocaridina esetében a red onyx óta nem találkoztam új változattal.

Ami engem illet, a garnélákkal kapcsolatban nagyon elégedett vagyok, a tavalyi költözés után minden beállt a megszokott kerékvágásba és nagyon jól működik az új környezet. Összesen továbbra is 42 akváriumom van, láthatóan beváltak a nagyobb akváriumok, mivel 1-2 akvárium kivételével mindenhol nagyon szépen sokasodnak, szaporodnak a garnélák és szerencsére a minőségükkel is elégedett vagyok.

Végre a purple metallic vonal, a red fancy és az év végére a black fancy tiger garnélák is elkezdtek szépen szaporodni, aminek nagyon örülök, mert máe elég régóta vártam erre, mindegyik esetben több, mint egy év volt, mire eljutottam ide. Sajnos a spinata csapat valahogy nem jön össze, fel is adtam ezt a fajt teljesen, egyedül a dennerlik maradtak a sulawesi garnélák közül. A bloggal sem siketült annyit foglalkoznom, mint terveztem/szerettem volna, azonban végre ismét kint voltam 2021 ben kétszer is a Terraplázán 🙂

2022-re nagy terveim vannak, azonban a megvalósuláshoz kis szerencsére is szükségem van, ha sikerül, mindeképp be fogok itt számolni róla. Mindenkinek sikerekben és természetesen garnélákban gazdag évet kívánok 2022-re is!

19 09, 2021

Csapvizes CRS? – Az eredmény!

által|2021-09-19T07:47:52+01:00szeptember 19th, 2021|Egyéb|2 hozzászólás

Tavaly decemberben indítottam egy kísérletet, amiben azt próbáltam megfigyelni, hogy milyen hatással van a csapvíz a CRS/CBS garnélákra, így indítottam 3 akváriumot ebből a célból. Azóta eltelt 9 hónap, ami, mint tudjuk rengeteg mindenre elég, itt az ideje, hogy megnézzük mi lett az eredménye ennek a kísérletnek is.

CRS csapat

Csak emlékeztetőül – 3 akváriumot indítottam: egy Akadam talaj + lágy víz, egy Akadama talaj + csapvíz és egy bazalt + csapvíz felállással. Minden egyéb teljesen egyforma volt, amennyire csak lehetett, mindhárom akváriumba 15db kb 1,5 cm méretű garnéla került. Az akváriumokat pont ugyanúgy kezeltem, minden mindegyik másik akváriumot.

Többször mértem a különböző vízparamétereket az akváriumokban. Itt, ahol lakok, Budapesten, a XVI. kerületben a csapvíz: EC: 500uS, gh: 21nk, kh: 18nk körüli. Természetesen bizonyos határok közt mozog, de kb ezek az értékek várhatók.

Csapvizes CBS hím

Hogy előre lelőjen a poént, nagy meglepetés nem ért a kísérlet során, de nézzük kicsit részletesebben, hogy mi is történt. A lágy vizes vizes akváriumban a vízparaméterek nagyjából az EC: 300uS, gh: 4-5nk, kh: 2-3nk értékek körül mozogtak, PH-t nem mértem. A csapvíz + Akadama kombinációval ezek az értékek az EC: 420uS, gh: 14-15nk, kh: 8-10nk értékek körül alakultak, míg a bazalt+csapvíz kombinációval EC: 500uS, gh: 18-19nk, kh: 16-17nk volt.

Mikor szétszedtem az akváriumokat az Akadama + lágy víz akváriumból 12 kifejlett garnélát és 52db különböző méretű kicsit szedtem ki, mindenféle CRS mintából, érdekesség, hogy se CBS, se gold bee nem volt köztük. Az Akadama és csapvíz akváriumból 14 kifejlett garnéla és 24 kis garnéla jött ki, itt a crs ek mellett volt 3 gold bee is. A bazalt + csapvíz akváriumban végül 6 kifejlett garnéla volt, 2 nőstény, 4 hím, itt nem volt kis garnéla.

Csapvizes CBS nőstény

A garnélák kinézete az első két akváriumban elég hasonló volt, nem lehetett észrevenni nagy különbségeket, semi a mintázatban, sem a színek telítettségében. A garnélák mindkét akváriumban elevenek voltak, pont olyanok voltak, mint amilyennek kell lenniük. A harmadik akváriumban már nem ez volt a helyzet. Egyrészt láthatóan kevesebb felnőtt is maradt életben, illetve a garnélák színe sajnos nagyon fakó volt, a fehér rész inkább átlátszós, a fekete pedig inkább barnább. Méretben nem volt szignifikáns különbség a másik két akváriumhoz képest. Petés garnélákat láttam többször is, de kicsit soha. Minden bizonnyal meg se születtek, hanem már a petéket eldobálták a nőstények, még mielőtt a kicsik kifejlődtek volna.

Nem valami szép szín

Összességében tehát elmondható, hogy nem ért nagy meglepetés. A sima kemény csapvíz, ami nálam jön a csapvíz nem kedvez ezeknek a garnéláknak. Nem érzik jól magukat, nem lesznek szépek, nem szaporodnak, bár egy részük életben maradt. Érdekes, hogy ahol nem inert talajt használtam a csapvízhez, ott azért jobb volt ez eredmény, bár láthatóan kevesebb kicsi maradt meg/nőtt fel. Ennek minden bizonnyal az az oka, hogy az aktív talaj (jelen esetben Akadama) megköt rengeteg elemet a vízből, ezáltal a garnéláknak kedvezőbb feltételek jönnek létre, ami miatt már a kicsik egy része életben marad. Természetesen elképzelhető, hogy ha ezt sokkal lassabban csináltam volan, fokozatosan szoktatom, generációkon keresztül hozzá a garnélákat a kemény vízhez, akkor más eredményt kapok, de ezt nem próbáltam, nem is fogom a későbbiekben sem kipróbálni.

És még egyszer kiemelném, ismétlésként: A biztonság kedvéért mielőtt bárki téves következtetéseket vonna le: SENKINEK NEM JAVASLOM, HOGY CSAPVÍZBEN TARTSON OLYAN GARNÉLÁT, AMINEK LÁGY VÍZ AZ IDEÁLIS, CSAK HA LÁGY VÍZ JÖN A CSAPJÁBÓL.

13 02, 2021

Etetés

által|2021-02-13T21:55:04+01:00február 13th, 2021|általános ismertető|0 hozzászólás

Szinte mindenkiben az egyik legelemibben kérdés, hogy mit is adjanak enni a garnéláknak, mi az, amit szeretnek. A természetben ezek a kis jószágok igazából a világon mindent megesznek, amit csak találnak, ami az ollóik elé kerül. Igazi kis takarítógépek, a lehullott növényi darabkákat, algákat, elhullott halakat, tényleg mindent bedarálnak, nem egy válogatás társaság.

Az elmúlt 15 év során, amióta garnélákat tartok kipróbáltam elég sokmindent, és végül egy elég “lecsupaszított” menüt kínálok nekik, de mielőtt ezt bemutatom, engedjetek meg még néhány gondolatot. Nagyon fontos, hogy a legtöbben általában azzal rontják el a dolgot, hogy túletetnek, túl sokat adnak enni a garnéláknak. Én amíg 10-15 garnéla van egy akváriumban, egyszerűen nem adok nekik semmi plusz eleséget. Ennyi garnélának teljesen felesleges bármit is adni, mert az csak rontja a vizet, úgyse fogják megenni. Ennyi garnéla talál magának annyi eleséget, algát, baktériumot, stb egy rendesen bejáratott akváriumban, amennyire nekik szükségük van.

Red wine és red ruby csapat vacsora

Sokan szoktak kis túlzással olyan kérdéseket feltenni, hogy a vasárnapi megmaradt húslevest, rántott húst és bólét odaadhatja e garnéláknak (nyilván nem ez a kérdés, de az eper, banán, csirkehús, répa, stb, stb rendszeres kérdés szokott lenni). Semmi értelme ennek, jó esetben az akváriumban nem húslevest készítünk, így nem kell ilyeneket adni a garnéláknak, nincs rá semmi szükségük. Ezzel maximum azt fogjuk elérni, hogy túl sokat adunk és ezek szépen elkezdenek bomlani, majd tönkreteszik a vizet…

Én általában 2 típusú eleséget különböztetek meg. Az egyik, ami bent van gyakorlatilag folyamatosan az akváriumban, és a másik pedig az, amit alkalmoszerűen (naponta mondjuk) adok nekik, ha van annyi garnéla az akváriumban, hogy van értelme ennek. A folyamatosan bent lévő az a falevél (tölgy, bükk, tebang, banán és dió), ez minden akváriumban van, függetlenül, hogy hány garnéla lakja, illetve ilyen folyamatosan bent lévő eleség a korábban írt Lubao is. Ezen kívül pedig minden nap este etetek. Egyik nap valami “klasszikus” eleséget, másik nap pedig valamilyen ásványi anyagot, vagy baktériumkultúrát.

Galaxyk is vacsiznak

Ha hagyományos eleségről beszélünk, bármilyen meglepő, de már rengeteg direkt garnéláknak készített eleség közül választhatunk. Ha szeretnénk ilyet etetni, akkor szerintem az itthon kapható változatok közül magasan a Dennerle Shrimp King a legjobb. Én jobb szeretem a taiwani tenyésztők által kialakított és használt eleségeket, ezekből is van nagy választék, sajnos nem olyan triviális itthon ezekhez hozzájutni. Én z utóbbi időben a HWA eleséget használom, ez valóban prémium garnéla eleség. Ezen kívül én is szoktam csinálni saját magam eleséget a garnéláknak, amibe rengeteg, szerintem hasznos összetevőt teszek (spirulina, chlorella, spenót, kel, csalán, stb, stb), illetve snowflakes-t szoktam még adni, ami nem egy nagyon komplikált történet, gyakorlatilag szójahéj, egyszerű takarmány melléktermék 🙂 Ezen kívül időnként szoktam adni spenótot, csalánt és sütőtököt, de ezek mind olyanok, amiket én termesztek a kertben, vagy a környékről gyűjtök be… Ezzel gyakoraltilag le is fedtem, hogy mivel etetek.

HWA eleség
Lubao

Nem szeretek nagyon sok proteint adni nekik, az általában felgyorsítja a garnélák növekedési ütemét, sok, magas fehérjetartalmú eleségtől hamarabb lesznek ivarérettek, többet is petésednek, de ezzel párhuzamosan le is rövidíti az életüket. Nálam télen hűvösebben vannak a garnélák, a téli időszak a regeneráció, tavasszal kezdnek ismét általában őrült mód petésedni a “téli álom” után, ilyekor szoktam nekik több fehérjét adni, mégpedig fagyasztott sórák formájában, kb március-április során hetente egyszer adok nekik, később már nem.

Balra HWA, jobbra saját pellet

Etetéshez kapcsolódóan még egy fontos dolgot szeretnék megjegyezni.. Ha elutazunk, vagy valami miatt hosszabb ideig nem tudunk a garnélákkal foglalkozni (normál esetben 2-3 hétig bármféle beavatkozás nélkül tökéletesen elvannak), ne tegyünk semmi különöset. Ne adjunk nekik egy nagy adag eleséget, hogy jó lesz, majd eleszegetik. Ha jól bejáratott akváriumunk van, egészséges garnéla állománnyal, akkor semmi probléma nem lesz ez idő alatt.

HWA vacsora
Csalán etetés
25 01, 2021

Lubao

által|2021-08-03T06:14:11+01:00január 25th, 2021|általános ismertető|3 hozzászólás

Az elmúlt időszakban egyre több akváriumban látni kis fehér zacskókat, amiken előszeretettel járkálnak a garnélák. Eleinte a távol keleti tenyésztők medencéiben lehetett ezeket észrevenni, de az utóbbi időben egyre többször ki lehet már ezeket a zsákocskákat szúrni az európai tenyésztők akváriumaiban is. Ezeket a kis zoknikat nevezik Lubaonak. Tulajdonképpen ez egy tápanyag keverék, ami elég sok összetevőből áll, pontosan nem lehet tudni, hogy mi van benne a nehezéken túl ami biztosítja, hogy lent maradjon az akvárium alján. A lényege, hogy egyrészt folyamatos táplálékot biztosít a garnéláknak és segít a biofilm képzésben. Azáltal pedig, hogy van folyamatos táplálék a garnélák, segíti őket a petésedésben, és a kicsiknek is javítja a túlélési arányt.

Kis zacskók

A lubao használata nem túl bonyolult, pár napra be kell áztatni, mielőtt betesszük az akváriumba, érdemes naponta lecserélni a vizet, amiben ázik. Amint ez megtörtént, nyugodtan be lehet tenni az akváriumba, 3-4 hét után azonban ki kell dobni, tovább ne áztassuk az akváriumban.

Áznak a labdacsok

Fontos, hogy azért nem minden akvárumba érdemes tenni. Mivel táplálék van benne, így ha a garnélák nem matatnak rajta folyamatosan, nem eszegetik, akkor akár árthat is azzal, hogy a rontani tud a vízminőségen. Egy olyan akváriumban azonban, ahol van folyamatos szaporulat, és legalább 50-70 garnéla van, ott szerintem hasznos. Én nem olyan régen próbáltam ki, de szerintem állandó kelléke lesz a jövőben az akváriumaimnak. Fontos megemlítenem, hogy természetesen ez nem egy olyan dolgok, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresen tartsunk vagy tenyésszünk garnélákat. Enélkül is tökéletes tud minden működni, egyáltalán nem szükséges, azonban én szeretem kipróbálni ezeket az újdonságokat, amik egy pici pluszt hátha hozzáad, mint ahogy ez a kiegészítő eleség is.

Pár hete már az akváriumban van
9 01, 2021

Vízcsere

által|2021-09-19T07:36:30+01:00január 9th, 2021|általános ismertető|2 hozzászólás

A rendszeres vízcsere a sikeres garnélatartás egyik legalapvetőbb eleme, amely nélkül nagyon nehéz egy stabil állományt fenntartani. Ez az egyik alapvető kérdés, amit gyakorlatilag mindig megkérdeznek tőlem, hogy hogyan csinálom a vízcserét, így most vesézzük kicsit ezt a témát. Nem mondom, hogy minden alkalommal ez a legélvezetesebb része a garnélázásnak, de hogy őszinte legyek én szeretem csinálni. Nálam gyakorlatilag fix hétvégi program, hogy vizet cserélek az akváriumokban, ha valami miatt nem tudom megcsinálni, akkor nem csak amiatt van rossz érzésem, hogy kimaradt a soron következő alkalom, hanem már hiányérzetet is okoz, hogy nem csináltam meg.

Az alapvető kérdés, hogy miért is csináljuk a vízcserét, azon kívül, hogy biztosan jó, mert mások is csinálják… A vízcserével tudjuk a legegyszerűbben és a leggyorsabban lecsökkenteni az akváriumunkban a nitrát szintet, ami köztudottan káros a legtöbb élőlény, különösen a garnélák számára. Általában az a cél, hogy a nitrát szintet 10 ppm alatt tartsuk. Természetesen erre sok egyéb megoldás is létezik, de az egyszerű vízcserével elég nehéz felvennie a versenyt bárminek (a növények pl elég hatékonyan “eszik fel” a vízben lévő nitrátot).

Mindenkinek megvan a maga szokása, praktikája, hogy hogyan és mennyi vizet cserél. Én évek óta két hetente kb 20-25% vizet cserélek. Sokan esküsznek a heti 10-15% vízcserére, ami valószínűleg optimálisabb is, sajnos egyszerűen nekem túl sok időt venne igénybe, hogy minden héten cseréljek minden akváriumban vizet, emiatt álltam rá erre, hogy nálam minden akvárium kéthetente kerül sorra, viszont ekkor kicsit többet, 25%-ot cserélek. (vízcserét minden héten csinálok, az első héten az akváriumok egyik felén, a másik héten pedig a másik felén).

Akváriumok, ahol vízcsere lesz

A vízcseréket mindig hétvégén csinálom, hacsak nincs valami egyéb elfoglaltságom, ami miatt hétköznapra kell csúsztatnom, de ezt igyekszem minimalizálni. A vízcserére a vizet hétköznap készítem elő. Jelenleg egy hétvégén kb 3-400 liter vizet cserélek le, aminek az előkészítésére van egy 500 literes tárolóm, amibe az RO vizet gyűjtöm, majd sózom vissza kb 300uS értékre és hagyom pihenni pár napot az előre beállított vizet. Nekem könnyebbség, hogy gyakorlatilag az összes akváriumban, kivéve a sulawesi és 2 kis csapvizes akváriumot, mindenhol ugyanolyan vízben vannak a garnélák, így nem kell külön-külön előkészíteni, beállítgatni különböző vizeket.

Magára a vízcserére még mindig a legegyszerűbb, teljesen manuális módszert használom, fogok egy csövet, amivel leszívom vödrökbe az akváriumokból a vizet, majd kannával visszatöltöm a friss vizet. A használt víz remek szolgálatot nyújt a konyhakerti növények öntözésében 🙂 A víz frissítésén túl ezek azok az alkalmak, amikor sok apróságot is megcsinálok az akváriumokban, pl az elhalt növényi részeket vagy az elfogyasztott levelek utáni maradékot, a nem szükséges csigákat is kiszedem az akváriumból, illetve töltöm fel az oxydatorokat,. Az új akváriumoknál az első 10cm részt leválasztottam, oda nem teszek talajt, így a garnélák utáni végtermék itt koncentrálódik, amit remekül le lehet szívni a vízcserék alkalmával.

A felszerelés

A fent írt előkészítésen túl mást nem csinálok a vízzel, az, hogy van némi eltérés akár vezetőképességben, akár hőmérsékletben a cserevíz és az akvárium víz között, nem okoz gondot a garnéláknak, ezen teljesen felesleges aggódni, a visszatöltés során is gyakorlatilag egyszerre adom hozzá az új vizet, nem használok csepegtetős, vagy bármi egyéb módszert, hogy elnyújtsam a folyamatot, láthatóan elég jól működik. Sajnos a legnagyobb igyekezetem ellenére is gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy a vízcsere során ne szívjak fel pár garnélát is, akiket igyekszek kis hálóval kivadászni a vödörből, de hát nem járok minden esetben sikerrel, erre azért érdemes odafigyelni. Fontos tény, hogy az akváriumokat a vízcsere utáni napon a legjobb fényképezni, akkor a legtisztább a víz.

28 12, 2020

2020 – Visszatekintés erre a különös évre

által|2020-12-28T21:01:25+01:00december 28th, 2020|Egyéb|0 hozzászólás

A 2020-as év minden bizonnyal nagyon emlékezetes lesz mindenkinek és valószínűleg nem a jó értelemben. Nem szeretném ecsetelni a vírus, a korlátozások, a gazdasági helyzet és sok egyéb vonatkozó terület részleteit, egyrészt nem értek hozzá, másrészt nem erre a blogra való, hanem elsősorban az én, illetve a garnéláim körüli dolgokra szeretnék egy kicsit visszatekinteni, átgondolni, hogy mi is történt, mert hát nem volt egy unalmas év ebben a tekintetben sem. Annak ellenére, hogy a döntő többségnek ez az év nem a pozitív emlékek, jó élmények éve volt, azonban ha én visszagondolok, akkor számomra ez egy nagyon jó év volt.

Az új birodalom

Ami mindenekelőtt a legfontosabb, hogy az év elején bővült a családunk és megszületett a második kislányom, Lara Panka, aki hihetlen sok mosolyt és örömöt csal a mindennapjainkba. A másik nagylányom pedig elkezdte az iskolát, ami szintén rengeteg változást hozott. A kialakult helyzet miatt sokkal többet dolgozok otthonról, mint eddig, így megspórolok rengeteg időt az utazással, többet lehetek a családommal, illetve így a hobbimra is sokkal több időm jut. Ezen túl idén nyáron egy új házba költöztünk, ahol egy teljesen új garnélás birodalmat tudtam kialakítani., kicsit nagyobbat, kicsit rendezettebbet, mint amik eddig voltak.

Kis segítségeim 🙂

A garnélák költöztetése mindig nagyon kockázatos (párszor már volt benne részem…), tartottam is tőle nagyon. Egyrészt nagy munka, másrészt mindig van egy bizonytalanság, hogy milyen lesz az új helyen. Ezúttal végül úgy döntöttem, hogy gyakorlatilag a teljes rendszerem újraindítom. Így fél év távlatából már ki merem jelenteni, hogy sikeres volt a költözködés, nagyon szépen belakták az új akváriumokat a garnélák, gyakorlatilag mindenhol rengeteg apróság van már.

Saját boa

A kialalult helyzetből adódóan idén nem nagyon jutottam el garnélás rendezvényekre, bár igazából nem is volt hoval eljutni. Remélem jövőre már ebből szempontból is aktívabb év lesz. Ami a garnélás világ trendjeit illeti, nincs nagy változás tavalyhoz képest – galaxy, boa és red/black fancy garnélák tartják még mindig lázban a garnélás világot, a szokásos PRL szépségek mellett.

MIndenkinek nagyon boldog és sikerekben, garnélákban bővelkedő 2021-es évet kívánok!

Metallic blue boa, Forrás: FB csoportok
Red boa, Forrás: FB csoportok
PRL, az örök klasszikus, Forrás: FB csoportok
Red fancy tiger, TB shrimp
Purple mettalic, Forrás: FB csoportok
Red galaxy fishbone, Forrás: FB csoportok
Go to Top