31 12, 2019

2019 – Saját visszatekintésem

által|2019-12-31T13:42:28+01:00december 31st, 2019|aktualitások, Egyéb|2 hozzászólás

Az előző bejegyzésben összefoglaltam, hogy mi történt a garnélás világban, ebben pedig azt, hogy nálam hogyan is zajlott a 2019-es év, természetesen a garnélák szemszögéből 🙂

Az akváriumok számát tovább csökkentettem, jelenleg 37 akváriumom van a korábbi 100 körüli helyett, összesen kb 1500 liter vízzel. Úgy néz ki, hogy ez az a mennyiség, amit szépen fenn tudok tartani az egyéb teendőim mellett.

2 akváriumban laknak Neocaridinák, többiben különböző Caridina fajok és változatok, mivel azok sokkal közelebb állnak hozzám, a jelenlegi állományomat egy videóban be is mutattam ősszel.

Nagyon nagy garnéla újdonságok idén nem lettek nálam, aminek azonban örülök, hogy gyakorlatilag minden akváriumban hemzsegnek a kicsik és a nagyok, nagyon szépen felszaporodott 1-2 kivételtől eltekintve az összes garnéla.

Idén végre sikerüt ismét eljutnom egy garnélás versenyre, az eddigi legnagyobbra, a Kalkarban megrendezett garnéla világbajnokságra, tényleg fantasztikus rendezvény volt, nagyon szép garnélákkal és jó sok régi és új ismerőssel sikerült ismét találkozom.

Tavasszal tartottam egy “nyílt napot”, amikor is bárki eljöhetett megnézni a garnélákat, beszélgetni egyet, sajnos olyan nagy érdeklődés nem volt iránta, de sebaj, nagyon örülök, hogy azoknak akik eljöttek 🙂

Egy bő másfél éves kis pihenő után, idén mint láthattátok Ti is, sikerült kicsit több időt szánnom a blogra is, így a 2019-es évben ha nem is rengeteg, de azért született 11 bejegyzés is, igyekszem a jövőben is amennyire csak tudom gyarapítani a bejegyzések számát.

A következő évre sok-sok tervem van, remélem ezek közül minél többet sikerül is véghezvinnem, de ami biztos, hogy a garnélák és a hobbi iránti lelkesedésem és szeretetem nem csökkent. Addig is kívánok mindenkinek nagyon boldog és sikerekben gazdag 2020-as évet és jó sok garnélát!

2 11, 2019

Garnélás akvárium

által|2019-11-02T21:39:58+01:00november 2nd, 2019|aktualitások, általános ismertető|0 hozzászólás

Sokan szoktátok kérdezni, hogy milyenek az akváriumaim, amiben a garnélákat tartom, vagy hogy mi az ideális akvárium a garnélák számára? Ebben a posztban igyekszek összefoglalni, hogy én milyen akváriumokat használok. Mások biztosan más dolgokra esküsznek, én ilyen akváriumokban tartom a garnélákat. Az elmúlt 10+ év alatt 1-2 dolgot kipróbáltam, sokmindent megváltoztattam a tapasztalataim alapján.

Az akvárium mérete fontos tényező. Alapvetően minél nagyobb, annál jobb. Én 2 méretet használok, a kisebb 30 liter körül van, a nagyobb pedig ennek a duplája. 30 liter alatti akváriumokat azért nem javaslom, mert a garnélatartásban a kulcs az állandóság. Ennél kisebb akvériumban elég nehéz fenntartani a stabilitást, könnyen változnak a vízpraméterek.

Kis akvárium, 30 liter

A technikát illetően én nagyon egyszerűen tartom a garnélákat. Az akváriumok 4es üvegből vannak ragasztva, üvegtető van mindegyiken. A szűrésre egy nagy méretű szivacsszűrőt használok, amit kompresszorral, vagy sima légpumpával hajtok meg. Fontos, hogy minél nagyobb legyen a szivacsszűrő. Esztétikailag nem a legszebb, de nagyon hasznos a nagy felület. A nagyobb akváriumokban van 1-1 akasztós szűrő, hogy kicsit mozgassa a vizet, ennek a szívóágára teszek egy szivacsdarabot, hogy a kis garnélákat ne szívja be. A garnéláknak nincs szükségük sok világításra, és mivel nekem elég sok akváriumot kell működtetni, így nem is viszem túlzásba a fényt, ezzel kordában igyekszem tartani a villanyszámlát. Egy sor akvárium felett (2 vagy 4 akvárium) van egy 5m-es LED szalag. Ez természetesen látszik a növényeken, de számomra a garnélák az elsődlegesek.

LED szalag armatúrája

Ami a talajt illeti szeretem az aktív talajokat, mivel eléggé leegyszerűsítik a dolgomat, a PH értéket beállítják kb optimális szintre. Nagyon sokáig Amasonia talajt használtam, azonban az utóbbi évben áttértem a Shrimp King talajra, illetve az Akadama-ra. Talajt kb 2 évente szoktm cserélni. 1-2 akváriumban még inert talajt használok – bazaltzúzalék vagy kvarchomok. A színezett talajokat mindenképp kerüljük! Az akvárium indításakor szoktam zeolitot tenni a talajhoz.

Ami a vizet illeti, a garnéláim döntő többségének lágy víz kell (bee, taiwan, tigris garnélák), ezt természetesen RO készülékkel állítom elő, amit visszasózok Saltyshrimp sóval. Pár Neocaridina akváriumom van, nekik sima, budapesti csapvizet adok. A vízparaméterek kb ugyanazok mindegyik akváriumban: EC: 300uS, gh: 3-4nk, kh: 1-2nk, PH 6,5. Az akváriumok a pincében vannak, nem fűtöm őket, kivéve a dennerliket. A hőmérséklet nyáron maximum 25 fokig megy fel, télen pedig egészen 15 fokig lemegy. Ilyenkor a növekedésük lelassul, nem szaporodnak, de remek pihénsi időt jelent nekik, tavasszal újult erővel tudnak indulni. A vízpraméterek tekintetében sokkal fontossabb a stabilitás, minthogy épp egy adott számra próbáljuk beállítani akár a PH-t, akár a vezetőképességet. Nem 20-30 uS érték fog számítani…

Nagy akvárium, 60 liter

Dekorációnak bazalt köveket, különböző kisebb fákat használok, illetve minden akváriumban vannak növények. Mint ahogy írtam elég gyenge a világítás, így viszonylag kevés növénnyel tudok operálni, tovább a növények esetében arra figyelek mindig, hogy már csak olyan növényt használok, amit nem kell leültetni, hanem elég kötözni: bolbitis, bucephalandra, microsorium, illetve különböző mohák, mint lomariopsis lineata, fissidens, gömbalga.

Az utóbbi időben minden akváriumba tettem oxidátort, ezzel kapcsolatban lehet olvasni pozitív és kevésbé pozitív véleményeket is. Az biztos, hogy nem elengedhetetlen, nélküle is nyugodtan lehet garnélát tartani, de egy kis plusz oxigén nem árt. Minden akváriumban van kerámigyűrű, ennek a felületén megtapadnak az algák és a baktériumok, amit a garnik nagyon szeretnek szedegetni.

Oxidátor

Csináltam ismét egy kis videót, ahol szóban is összefoglalom a fent írtakat.

25 10, 2019

Akváriumaim – 2019 ősz

által|2019-10-25T20:56:00+01:00október 25th, 2019|aktualitások, általános ismertető|0 hozzászólás

Korábban már írtam róla, de azóta eltelt egy kis idő, úgyhogy itt az ideje ismét feleleveníteni, hogy milyen garnélákat is tartok most. Jelenleg összesen 37 akváriumom van, ennél sokkal több is volt régen, de az sajnos nem volt fenntartható, nem volt elég időm arra, hogy kezeljem őket rendesen, úgyhogy le kellett csökkenteni a számukat. Ez most úgy néz ki, hogy jól működik. Összesen kb 1500-1600 liter vízben vannak most a garnélák – 3 állvány, 36 akvárium van a pincében és 1 akvárium van a nappaliban.

Elsősorban Caridinákat tartok, de van Neocaridina is

Tigrisek: red tiger, blue tiger, royal blue tiger, red fancy tiger, taitibee

Bee-k: CRS, CBS, PRL, PBL, PWL, Hollow eye, Zeus bee, smiley head, SCRS, SCBS

Taiwan: fekete galaxy, piros galaxy, fekete backline fishbone, piros backline, pinto, red calceo, dragonblood, blue shadow mosura, panda, king kong, red ruby, red wine, yellow king kong

Egyebek: dennerli, orange rili, yellow fire neon

1-2 üres akváriumom van, ezekbe még gondolkodok, hogy mik kerüljenek. Ha valakinek van ötlete, akkor osszátok meg nyugodtan 🙂

És végül készültem egy kis újdonsággal, csináltam egy kis videót is nektek:

29 06, 2019

Garnéláim – 2019 nyár

által|2019-06-29T21:45:40+01:00június 29th, 2019|aktualitások, Egyéb|1 hozzászólás

Elég rég nem írtam már a saját garnéláimról, úgyhogy most engedjétek meg, hogy egy bejegyzés keretében összefoglaljam, hogy mi a helyzet nálam.

Zebra pinto
Dragonblood
PRL

Sajnos mivel gyakorlatilag folyamatos időhiánnyal küzdök, így egy kicsit ismét csökkentettem az akváriumok számát. Jelenleg 37db akváriumom van. Ez a szám most úgy tűnik, hogy tartható, remélem ezen már nem kell csökkentenem, de szerintem ez már be fog tudni állni és nem folyamatos rohanás, sakkozás a vízcserékkel lesz, hanem arra is marad időm, hogy élvezzem ezt az egészet, enélkül nincs is semmi értelme.

Kékes beütésű taitibee
Piros backline

Szóval van 2 állvány, amin 6-6 nagyobb akvárium van (60 liter körüliek), ezekben mindenféle taiwan változatok vannak (backline, galaxy, dragonblood, king kong, black calceo, bsm, red pinto, red galaxy, red ruby, red calceo, pinto mix és red wine).

High grade galaxy
Low grade galaxy
Red ruby

Illetve van 2 állvány, amin 12-12 kisebb, 30 literes akvárium van, amelyekben minden egyéb garnéla (crs, cbs, prl, pbl, pwl, scrs, scbs, kardinális, tigris változatok, taitibee változatok, stb). Ezen túl pedig van 1db 80 liter körüli akváriumom, amiben PRL ek vannak.

Piros galaxy
PWL, van még mit dolgozni rajta
Piros fancy

Sajnos valamiért nem úgy akartak szaporodni a garnélák, ahogy én azt szerettem volna, de ennek szerintem az volt az oka, hogy egyszerűen nem tudtam elég időt szánni. Most, hogy csökkent a szám, így nagyon szépen megindultak a kicsik is, most szinte mindenhol több-kevesebb apróság is kapirgál már szerencsére. Remélem szépen sikerül fel is nőniük, és ez a tendencia kitart a továbbiakban is.

Óvoda
18 06, 2019

Shrimp World Cup 2019, 3. rész

által|2019-06-20T17:56:46+01:00június 18th, 2019|aktualitások, általános ismertető|0 hozzászólás

A garnélabajnokság bemutatásának utolsó részéhez értünk. Előzőleg volt szó az első 13 csoportról, most pedig a 14-24 es csoportokat mutatom meg, amelyek a különböző taiwan bee változatokról, a keresztezésekről és az egyéb újdonságokról szól.

Ami számomra a legmeglepőbb volt, hogy ezekben a csoportokban is nagyon nagy számú nevezés érkezett, ami egyértelműen mutatja, hogy mennyire népszerűek ezek a garnélák, ami persze nem véletlen, ugyanis rengeteg változat létezik, amelyek közül mindenki meg tudja találni magának a neki tetsző változatot.

Blue bolt garnéla – gyönyörű mély kék színnel

A 14-es kategóriában a sima, hagyományos panda és red wine garnélák voltak, itt nagyon nagy érdekességet nem láttam, ami azonban szembetűnő volt, hogy mennyire élesen látszik a pandák esetében a két irány: a kék és a fehér panda garnélák, amelyek közül a kék pandák voltak túlsúlyban, a kategória nyertese is egy kék panda, szép mély kék színnel.

A 15-ös kategóriában voltak a blue bolt és a red bolt, amelyek közül a blue boltok egyértelműen vitték a prímet, nagyon szép, sötét kék színű garnélák is voltak a versenyen

A következő csapat a spotted head pinto garnélák voltak, amelyek szépek voltak, de igazából nagy különlegesség nem volt. Náluk ugye az jelenti a jobb minőséget, ha minél nagyobbak és szabályosak a fejükön a foltok. Más versenyeken voltak olyan nevezők, akik sokkal jobbak voltak. Érdekes, hogy ebben a kategóriában csak a spotted head pintok voltak, a zebra pintok nem, nekik nem is volt külön kategória.

A 17es csoportban a red steel és a blue steel garnélák versenyeztek, akik szintén a taiwan bee garnélák egyik újabb változatai. Számomra a red steel-ek közt volt 2-3 olyan akvárium is, amiben igazán különleges garnélák voltak.

Red steel garnéla, talán ez volt a kedvencem. A lábak nem túl szépek, de nagyon szép a mintája

A 18as csoport adott otthont a black és a red fishbone galaxy garnéláknak, akik az utóbbi 1-2 évben a tenyésztők körében talán a legnépszerűbb újdonságok. Hát itt voltak igazi csodák, mindkét színváltozatban! A 19es kategóriában a legmagasabb minőségű galaxy garnélák, az úgynevezett boa garnélák voltak. Mindössze 3 nevezés érkezett ide, meglepő is volt, hogy ennek külön kategóriát indítottak. Azok a garnélák, akik ezt a csoportot megnyerték lettek a grand championok, tehát a bajnokok bajnoka. Azt halkan jegyzem meg, hogy 1 ilyen garnéla 3-5000 eur áron van…

Red galaxy fishbone – neki szépek nagyon a lábai 🙂 Ezt hívják spider legnek
Black galaxy fishbone
Red galaxy fishbone, felülről. Gyönyörű
A bajnokok bajnoka, Boa

A 20-as csoportban olyan tibee és egyéb kereszteződések voltak, amelyekben nincs taiwan vonal, míg a 21-ben olyanok, akikben van taiwan bee, mindkettőben voltak csodás példányok. Ezek a csoportok szintén a kedvenceim közé tartoztak. A 22-esben szintén keresztezések voltak, azonban olyanok, amelyeknek narancssárga a szemük. Mostanában nagyon népszerűek lettek ezek a garnélák.

Színes társaság
Szintén hatalmas kedvencem, a Zeus garnéla
Fekete kereszteződés, látszik nagyon szépen a taiwan vonal

A két utolsó csoportban a mindenféle egyéb újdonságok, különlegességek voltak, akiket máshova még nem lehet besorolni, szintén taiwan vonal nélküliek és taiwan vonallal rendelkezők. Szintén nagyon érdekes, szép garnélák voltak itt, azonban azt érdemes megjegyezni, hogy ők sajnos nem tudják stabilan továbbvinni ezt a fenotípust, de ki tudja pár év múlva, már lehet hogy ezek is stabilizálódnak.

Egy újdonság – a kép talán annyira nem adja vissza, de a fején az apró pöttyök gyönyörűek voltak
Lila árnyalat – csodás garnéla

Sok garnéla versenyen voltam az elmúlt évek során, de ez a mostani mindet felülmúlta. Nagyon jó volt elmenni, ott lenni, látni ezt a sok szép garnélát, találkozni, beszélgetni rég látott ismerősökkel, olyanokkal, akikkel csak virtuálisan beszéltünk eddig. Inspirációnak, motivációnak is remek volt.

Remélem még idén el tudok jutni más versenyekre is, illetve remélem, hogy legközelebb már találkozok magyar zászlóval is a nevezők közt!

11 06, 2019

Shrimp World Cup 2019, 2. rész

által|2019-06-13T20:12:26+01:00június 11th, 2019|aktualitások, általános ismertető|1 hozzászólás

Az előző bejegyzésben írtam róla, hogy milyen szép Neocaridina garnélák voltak a kalkari versenyen az első 6 csoportban. A 7. csoportban a kék tigris garnélák voltak, akik szépek voltak, de ott nem volt nagyon nagy különlegesség, a 8. csoportban pedig super CRS garnélák voltak.

CRS S

Ebben a bejegyzésben a következő csoportokat szeretném bemutatni. A 9. az A-S grade CRS garnik voltak, míg a 10.-ben az SS-SSS grade CRS ek szerepeltek. Ezen a versenyen a magasabb kategóriás CRS garnélák közt igazi szépségeket is lehetett látni. Nagyon szuper mezőny jött össze. Az eredményekkel nem feltétlen értek egyet, számomra mások lettek volna a dobogós helyezettek, de hát ez egy szubjektív értékelés, másnak más paraméterek voltak a fontosabbak, más tetszett jobban. Mindenesetre tényleg gyönyörű garnélák jöttek össze ebben a népes mezőnyben. Érdekesség, hogy 19-en neveztek ebben a kategóriában, ami nagyon szép szám. Ez volt az egyik kedvenc csoportom a versenyen, mondjuk az is igaz, hogy ezek a garnélák a kedvenceim még mindig.

Egy csapat szépség, érdemes a lábakat figyelni
Egy másik csapat
Kicsit közelebbről – crown head
CRS SSS – piros lábak
CRS SSS – fehér láb
CRS SSS – piros és fehér láb 🙂
Flower head

A 11-es csoportban super CBS ek voltak, akik közt olyan nagyon különlegeset nem láttam, de persze itt is voltak nagyon szép garnélák, mint minden más csoportban.

Super CBS

A 12-13 csoportban gyűltek az S, illetve az SS-SSS grade CBS garnélák. A CRS-hez hasonlítva talán kicsit kevésbé voltak kiemelkedőek, de ez inkább azért van, mert a CRS garnélák tényleg a legmagasabb szintet hozták. Ezekben a csoportokban is voltak nagyon szép garnélák, félreértés ne essék

CBS S
CBS S – érdemes megnézni a lábakat, a fehér szín azonban sajnos nem elég fedett
CBS hinomaru
CBS mosura
2 06, 2019

Shrimp World Cup 2019, 1.rész

által|2019-06-04T20:05:11+01:00június 2nd, 2019|aktualitások, Egyéb, fotó|0 hozzászólás

2019 május 10-12 közt került megrendezésre az első garnéla világbajnokság. Tavaly és idén nem sikerült eljutnom egy garnélás rendezvényre sem, de úgy döntöttem, hogy ide mindenképp elmegyek, így ezt a hétvégét Észak-nyugat Németországban töltöttem 🙂 A rendezvény, amelynek a keretei közt megrendezték ezt a garnéla versenyt, nem volt túl nagy, azonban a garnéla verseny szuper volt.

Győzteseknek járó szalag
Serlegek, díjak

Az elmúlt évek során sikerült elég sok garnélás versenyen részt vennem, de ekkorát még soha nem láttam. 350 versenyakvárium volt, a világ minden részéről érkeztek nevezők. Természetesen a legtöbben a németek voltak, azonban voltak nevezések Ausztriából, Franciaországból, Angliából, Hollandiából, Olaszországból, Görögországból, Spanyolországból, Portugáliából, Svájcból, Belgiumból, Katarból és Taiwanból. Sajnos magyar nevezés nem érkezett…

Akváriumok egy része
Még akváriumok…

Szóval elképesztő felhozatal volt és nem csak a mennyiséget tekintve, hanem a minőség szempontjából is. Gyönyörű garnélák voltak, gyakorlatilag minden kategóriában. Ezen a versenyen 24 kategória volt, ami szerintem kicsit sok volt, nem minden esetben volt egyértelmű, hogy hogyan alakult ki az a kategória, de a szervezőknek biztosan megvolt rá az oka.

A verseny menete kb ugyanaz volt, mint minden más versenyen – 3-6 garnélát kellett nevezni, a garnélák egy 10 liter körüli akváriumban voltak, amiben sötét talaj, szűrés, egy kis moha volt. A pontozás hasonlóan zajlott, mind máskor – 2 bíró bírált minden akváriumot az előre meghatározott pontozási szempontok szerint, a pontszámokat átlagolták, ez alapján kerültek ki a győztesek. A pontozás pénteken történt, az eredményhirdetés szombaton, vasárnap pedig az aukció, amin már sajnos nem voltam ott, pedig biztos izgalmas volt az is.

Sakura, nem rossz lábak 🙂
A képen nem jön vissza annyira, de ez egy óriás YF
YF Neon, szép vastag sávval
YF neon, brutális sávval 🙂
Orange rili
Szintén orange rili
Green jade rili
Green jade

A garnélák minősége, mint említettem nagyon magas volt, rengeteg nagyon különleges és nagyon szép garnélát sikerült megcsodálnom. Az első 6 kategóriában különböző Neocaridina változatok voltak, egyszínű, rili, stb. Számos nagyon szép sakura, bloody mary, csoki sakura, stb volt, amit azonban itt kiemelnék, hogy volt egy csapat yellow fire, amik kb akkorák volt, mint a közepes méretű Amano garnélák, és a színük is nagyon szép volt. 2-3 akváriummal arrébb pedig egy csodás yellow fire neon csapat, akiknél szinte az egész garnélát befedte a Neon csík. Volt nagyon szép green jade, illetve nagyon szép, szabályos rilik is, többféle színben is.

SCRS

A 7. csoportban kék tigrisek voltak, míg a 8. csoportban super CRS garnélák, akik közt szintén voltak igazán szép csapatok!

28 05, 2019

Kalkari kirándulás

által|2019-05-28T21:44:27+01:00május 28th, 2019|aktualitások, általános ismertető, Egyéb|0 hozzászólás

Május második hétvégéjén feleségemmel kettesben ellátogattunk Kalkar városába, mivel ott került megrendezésre a “Shrimps World Cup” nevű rendezvény a Koi & Aquatics Exhibition Kalkar rendezvény kereti közt. Ez a kis városka Németország észak nyugati pontján található, nagyon közel a Holland határhoz, tőlünk kb 1200 km-re. Kis gondolkodás után úgy döntöttünk, hogy autóval megyünk, úgyhogy péntek reggel keltünk útra, egy kis nürnbergi városnézés után szombat délben már ott is voltunk 🙂

Kalkar városa

Maga a rendezvény nem volt túl nagy, egy fél óra alatt nyugodtan körbe lehetett menni rajta, látogatóból sem volt olyan tömeg, ami kellemetlenséget okozott volna.

Koi és akvarisztika

Néhány nagyobb akvarisztikai cég vonult fel, egy Koi tenyésztő/árus volt két hatalmas medencével, volt egy falnyi betta, amihez nem tudtam közel kerülni, plusz néhány akvakertész és fekete vizes akvárium. Igazából nem volt nagyon különleges ez a része a rendezvénynek, de hát nem is ezért mentünk.

Potykák

Ami nagyon tetszett az egy bonsai bemutató, ahol gyönyörű kis fácskák voltak apró és kicsit nagyobb tálakban 🙂 Aki szeretett volna, vihetett is haza belőlük, pár 10 eurótól kezdve egészen több tízezer eurót le lehetett szurkolni 1-1 különlegességért…

Néhány bonsai
Egy bonsai erdő

Számomra azonban a garnélás szekció volt a lényeg. Jó néhány tenyésztő és árus is volt kint különleges és kevésbé különleges garnélákkal, ami biztos, hogy a választékra nem lehetett panasz. Külön érdekesség, hogy olyan nevektől lehetett garnélákat vásárolni, mint Monika Pöhler vagy pl C-Sky. Ilyen felhozatalt, és minőséget, mint ami itt volt, még semmilyen más rendezvényen, vásáron nem láttam.

Galaxy vásár
Galaxy vásár
C-Sky árak

Ha a garnéla versenyt nem is vesszük figyelembe, persze miért is ne vennénk, akkor is hatalmas élmény volt, rengeteg gyönyörű garnélával, csak győzze az ember euróval 🙂

Miután eltöltöttünk pár órát itt, megnéztük a városka nagy érdekességét, ami egy leszerelt atomerőműből kialakított vidámpark volt. Izgalmas élmény volt a hűtőtorony belsejében körhintázni 🙂

Hűtőtorony újragondolva
Rendhagyó körhinta

13 11, 2018

Talajcsere

által|2018-11-13T18:18:08+01:00november 13th, 2018|aktualitások, általános ismertető, Egyéb|0 hozzászólás

Az előző tél során elég sok akváriumban kicseréltem a talajt, mert már eléggé el voltak öregedve, ki voltak merültek. Írtam már többször is, hogy nekem a legjobban az ADA Amazonia talaj vált be a legjobban. Nem olcsó, viszont eddig soha nem csalódtam.

Sajnos most igen… A legnagyobb akváriumom 80 liter körül van, ez az egyetlen akvárium, ami fent a lakásban van, a többiek a pincében laknak. Ebben az akváriumban vannak a legszebb PRL garnélák.

Egy lakó

A talajcseréje ha jól emlékszek januárban történt meg, ebbe is ADA Amazonia talajt tettem, mint a legtöbb másik akváriumban. Miután letelt a kb 1 hónapos bejáratási időszak, mentek is bele a garnélák – az összes PRL garnéla közül kiválasztottam a 20 legszebbet és ők kerültek be lakónak.

Sajnos ahogy telt múlt az idő, nem nagyon akartak szaporodni a garnélák, és mintha a létszámuk is csökkent volna, illetve arra lettem figyelmes, hogy a talaj is egyre jobban kezd “iszaposodni”, mintha szétolvadt volna a talaj… Sajnos több akvárium esetében is megfigyeltem ezt a jelenséget. Nem tudom mi lehetett az oka, eddig soha nem tapasztaltam ilyet.

Iszapos talaj

Szintén

Úgyhogy most úgy döntöttem, hogy akkor lecserélem a talajt és újraindítom az akváriumot, ezúttal Dennerle Shrimp King talajjal. Az akvárium egy bő hete megy, garnik még nem költöztek vissza, de kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz ezúttal az ökoszisztéma.

Régi talaj kiszedve

Akvárium bejáratás alatt

20 09, 2018

Yellow king kong x Pinto

által|2018-09-20T21:11:06+01:00szeptember 20th, 2018|aktualitások, fajok|0 hozzászólás

Az utóbbi időben elég sokat kísérletezek a különböző keresztezésekkel, ezek közül az egyik legérdekesebbet szeretném most megmutatni, amikor a yellow king kong garnélákkal kezdtem el kísérletezni. Nagyon sok információ a YKK garnélákról nincs, azonban ezeket is taiwan bee változatként tartják számon, amire a neve is utal.

Az eredeti petés nőstény, fekete pinto apuka

Itt pedig piros pinto az apuka

2017 elején gondoltam, hogy izgalmas lenne ha megpróbálnám őket pinto garnélákkal összekeresztezni. Erre azt a módszert szoktam használni, hogy néhány petésedés előtt álló nőstényt teszek be a másik akváriumba – most is ezt tettem, néhány YKK nőstényt betettem a piros és a fekete pinto garnikhoz is, ezzel biztosítva, hogy a hím, ami megtermékenyíti a petéket, az mindenképp pinto garnéla lesz.

2017 márciusában, ha jól emlékszek 3 YKK nőstény be is petésedett, 2 a piros pintoknál, 1 a fekete pitoknál. Pár nap után ezeket a petés nőstényeket átraktam egy üres akváriumba (mind a 3 nőstényt egy közös akváriumba) és vártam, hogy elengedjék a kicsiket.

F1

F1 – erős backline minta

F1 Tigris minta

F1 – mintás

A 3 nősténytől kb 30-40 kicsi lett (F1 generáció), amelyek elkezdtek szépen növekedni. Kinézetre nem voltak túl érdekesek, kb hagyományos tibee garnéláknak néztek ki, egy picit sárgás, narancssárgás beütéssel és egy kis mintával. Ezek közül a a számomra legérdekesebb 10-15 garnélát, mikor kb 1-1.2 cm körüli méretűek voltak, ismét egy külön akváriumba tettem, hogy ők külön legyenek a többiektől. A többiekkel mi lett? Ők mentek a “vegyes” tibee/taitibee akváriumba.

Ahogy telt-múlt az idő szépen növekedtek ezek a kicsik is, és megjelentek ott is első petések. A pontos időpontra már nem emlékszek, mert sajnos ezt nem jegyeztem fel, de ott is megszülettek az első apróságok, akik az F2 generációt képviselték. Ugye ezeknek a kicsiknek mindkét szülője már YKK x pinto garnéla volt. Na itt már voltak érdekesebb színek, minták. Nagyon sokféle lett, a picik nagy része olyasmi volt, mint ami F1-ben is kijött, azonban megjelentek olyanok, akik pirosak, vagy narancssárgák voltak, szép tigris szerű mintával. Lett köztük fekete, aminek backline vagy fishbone mintája lett, volt, amelyik citromsárgás volt, volt ami narancssárgás. Tényleg nagyon sokszínű csapat jött össze.

F2 – narancssárga, tigris minta halványan + kicsi backline

F2 – citromsárga, halvány minta

F2 – piros-narancs

Low grade red cherry? Nem, F2 – pirosas, backline/foshbone mintáva

F2 – fekete, backline/fishbone minta

Ezek közül kiszedtem a számomra legérdekesebb csapatot, akik pirosas-narancssárgás árnyalatúak voltak, szintén egy üres akváriumot kaptak, akik közt mostanában jelentek meg az első petések. Természetesen lehetne másképp is csinálni, pl visszakeresztezni ezeket a szülőkkel, vagy visszakeresztezni pintoval őket, de én egyelőre mindig kiválogatom a számomra legérdekesebbeket és őket viszem tovább.

Kíváncsian várom, hogy F3 generációban milyen apróságok fognak megjelenni, remélhetőleg ez rövidesen kiderül.

Go to Top